ورزش و تقویت حافظه

ورزش و تقویت حافظه

 

* ورزش و تقویت عملکرد هوش:

– به گزارش سایت ” ورزش ها ” به نقل از کارشناسان و محققان امور ورزشی ورزش هوازی بیشترین تاثیر را در تقویت حافظه، خلق و خو و دقت ا دارد.
– آیا میدانید ورزش کردن چه تاثیرات مفیدی روی سلامتی بدن ما میگذارد، باعث بروز چه تحولاتی در بدن ما میشود؟ – آیا میدانید ورزش کردن برای تقویت عملکرد هوش شما بسیار مفید و موثر است؟

– بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان، ورزش های هوازی پایدار (مانند دویدن، دوچرخه سواری و …) نورون ها را در مغز ارتقاء می دهد، این یعنی چیزهای جدید را راحت تر می توانید یاد بگیرید، و چالش ها را نیز ساده تر می توانید حل کنید.

– اگر برای بیرون رفتن و طی کردن پیاده روها به دلایل بیشتری احتیاج دارید این مورد را در نظر بگیرید:

– طی کردن این مسافت ها می تواند قدرت مغزتان را تقویت کند.

– بر اساس تحقیقات جدید ورزش های هوازی پایدار (مانند دویدن، دوچرخه سواری، …) نورون ها را در مغز ارتقاع می دهد، این موضوع یعنی اینکه با انجام این نوع ورزش ها مطالب تازه و نو را راحت تر می توانید یاد بگیرید، و چالش ها و مشکلات و مسائل پیچیده زندگی خود را را نیز بهتر و ساده تر می توانید حل کنید.

– در این تحقیق محققان آزمایش کردند که چگونه فعالیت های ورزشی مانند دویدن، ورزش های ترکیبی با شدت بالا، ورزش های مقاومتی پایه ای پیدایش سلول های عصبی در موش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. موش هایی که می دویدند دو تا سه برابر سلول های عصبی بیشتری در هیپوکامپ ( قسمتی از مغز که مسئول یادگیری موقت و انجام چالش های فضایی پیچیده است ) نسبت به دیگر موش ها داشتند.

 

– با اینکه این تحقیق روی موش ها صورت گرفته اما فعالیت های ورزشی روی مغز انسان نیز تاثیری مثبت دارند.

– در مورد تاثیر ورزش بر مغز انسان ها با جوندگان تقریبا به یک شکل در جریان خون به هیپوکامپ تغییر می کنند، این یعنی چنین کار تقویت سلول عصبی را در مغز انسان نیز در پی دارد.

– به گفته کارشناسان این اولین تحقیقی بود که روی تقویت قوای مغز به وسیله ورزش کار می کرد.

– مقالات زیادی درباره اینکه ورزش می تواند حافظه را تقویت کند، و استرس را کنترل کند نوشته شده، اما تحقیقات روی اینکه چگونه ورزش های بی هوازی می توانند روی مغز تاثیر بگذارند هنوز کامل نشده است.

– به نظر می رسد ورزش هوازی در تقویت حافظه، خلق و خو و دقت بیشترین تاثیر را دارد،  با این حال همچنان فرمول اینکه چه مقدار، چه مدت و چه نوع ورزشی بهترین تاثیر را دارد ناشناخته است، چیزی که در حال حاضر مشخص است تاثیر بیشتر ورزش هنگام صبح است.

 

لینک مرتبط: اخبار ورزشی

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *