تأثیر شگفت‌انگیز کونته بر چلسی

تأثیر شگفت‌انگیز کونته بر چلسی

به نام خدا

تأثیر شگفت‌انگیز کونته بر چلسی

– آنتونیو کونته در فصل اول حضورش در لیگ برتر راهی را رفت که ۳ مربی ایتالیایی دیگر رفته بودند.

– به گزارش سایت ورزش ها، به نقل از ورزش ۱۱ ، همه شرایط دست به دست هم دادند تا چلسی در همین چند روز جشن قهرمانی‌اش را بر پا کند. تاتنهام که شکست دادنش برای تیم‌های بزرگ لیگ جزیره هم سخت شده بعد از ۹ برد متوالی برابر وستهم‌یونایتد شکست خورد تا اسلاون بیلیچ هم یک شام ببرد. نمانیا ماتیچ هافبک صربستانی چلسی به مربی چکش‌ها قول داده بود در صورت پیروز شدن برابر تاتنهام به او شام خواهد داد. حالا چلسی دیگر استرس رسیدن تاتنهام را ندارد و در ۲ بازی آینده برابر میدلزبورو و وست‌برومویچ می‌تواند با کسب ۶ امتیاز و رساندن فاصله با تاتنهام به عدد ۱۰ رسماً قهرمان شود اما رمز تمام موفقیت‌های چلسی در فصل جاری چیزی نبوده جز تفکرات آنتونیو کونته. باز هم یک ایتالیایی دیگر بر بام لیگ برتر.
– قرار نبود قهرمان شوند.
– روزهای سختِ چلسی با ژوزه مورینیو و تمام شدن دوران او قرار نبود به همین زودی با شیرینی قهرمانی با آنتونیو کونته به دست فراموشی سپرده شود. ابتدای فصل تصور می‌شد چلسی در بهترین حالت بتواند به کورس قهرمانی برگردد و رقابت تنگاتنگی با منچسترسیتی پپ گواردیولا و منچستریونایتدِ ژوزه مورینیو داشته باشد. داستان ‌جور دیگری نوشته شد. نه پپ و نه ژوزه هیچ‌کدام به گرد پای چلسی نرسیدند و در حالی که این روزها کونته رؤیای در دسترس قهرمانی در لیگ برتر را در ذهن خودش مرور می‌کند آنها سخت در پی رسیدن به لیگ قهرمانان هستند.
– پادشاه دیگری از سرزمین چکمه
-ایتالیا، ایتالیا و ایتالیا. اگر می‌خواهید تیم‌تان در لیگ برتر انگلیس قهرمان شود یک مربی ایتالیایی انتخاب کنید، مهم نیست او در چه شرایطی باشد. ظاهراً مربیان ایتالیایی برای تیم‌های انگلیسی شانس هم می‌آورند. چلسی بعد از یک فصل ناامیدکننده و تعویض ۳ مربی (اسکولاری، ویلکینس و هیدینک) در فصل ۲۰۱۰-۲۰۰۹ به دست کارلو آنچلوتی سپرده می‌شود. کارلتوی ایتالیایی در پایان نخستین فصل حضور در لیگ برتر چلسی را به قله افتخار برمی‌گرداند. منچسترسیتی سرمایه‌گذاری کلانی انجام داده اما هزینه‌های هنگفت برای جذب بازیکن جدید و تغییر و تحول‌ها جواب نمی‌دهد. مانچو یک فصل و نیم در سیتی کار کرد تا تیمی ایده‌آل ساخت. فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ زمان آن رسیده بود که تیم را به جام برساند. منچسترسیتی بعد از ۴۴ سال قهرمان شد و کاری که مانچینی ایتالیایی برای این تیم انجام داد در ذهن‌ها باقی ماند. جالب‌ترین داستان را لسترسیتی کلودیو رانیری رقم زد. رانیری آمده بود تا لستر دغدغه سقوط کردن نداشته باشد اما چه اتفاقی افتاد؟ روباه‌ها هفته به هفته بالاتر رفتند و در نهایت قهرمان فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ لیگ برتر انگلیس شدند. باورکردنی نبود، آنها دیگر مثل چلسی و منچسترسیتی نمی‌خواستند جواب هزینه‌هایی که کرده‌اند را بگیرند و با یک مربی ایتالیایی که هیچ‌گاه قهرمان هیچ لیگی نشده بود به دستاوردی به مراتب بالاتر از حد تصورشان رسیدند تا بازیکنان لسترسیتی تاجِ قهرمانی لیگ برتر را در جشن بر سر کلودیو رانیری قرار بدهند. حق کونته هم هست که ستاره‌های چلسی برای او تاج‌گذاری کنند. بعد از ناکامی با ایتالیا در یورو ۲۰۱۶ به انگلیس سفر کرد تا چلسی را به روزهای خوب برگرداند و تیم جدیدش به لیگ قهرمانان برسد اما او هم فراتر از انتظار ظاهر شد و بعد از نتایج بد ابتدای فصل با تغییر سیستم به یکباره اوج گرفت. از چند ماه قبل آبی‌های لندن رقیبی نداشتند و باید برای چنین عملکردی مربی ایتالیایی را ستود. نکته جالب این است که از بین ۴ مربی نام برده شده تنها مانچینی در فصل اول قهرمان نشده و دیگر مربی‌های ایتالیایی همان ابتدا میخ خودشان را محکم کوبیدند.

آنتونیو کونته را می‌توان انعطاف‌پذیرترین مربی ایتالیایی نامید. او وقتی دید با دفاع ۴ نفره به جایی نمی‌رسد خیلی زود دست به ریسک زد و تیمش را ۳ دفاعه کرد. بردهای متوالی برای آبی‌های لندن حاصل همین ریسک‌پذیری دون‌آنتونیو بود. کونته با بازی گرفتن خوب از بازیکنانش حس خوبی به آنها می‌دهد. ادن آزار که فصل قبل افت شدیدی داشت دوباره همان ستاره کلیدی چلسی شده و احساس خوبی از بازی خودش دارد. اگرچه نمی‌توان دیگو کاستا را بازیکنی آرام و به دور از حاشیه نامید اما تحت نظر کونته او بیشتر فکر خودش را معطوف بازی‌اش می‌کند تا دعوا و زدنِ بازیکن حریف! بازیکنی مثل ویکتور موزس دیگر حس نمی‌کند در چلسی به او توجه نمی‌شود و جواب تمرین‌های سخت را با حضور در ترکیب اصلی می‌گیرد. این بازخورد خوب و اهمیت دادن به توانایی بازیکنان در نهایت به سود تیم تمام شده و چلسی خیلی زود به جایی برگشته که پیش از آن هواداران فکر می‌کردند برای رسیدن به آن فقط مورینیو باید روی نیمکت تیم‌شان باشد.

– مدرسه ایتالیایی در انگلیس
– کونته دیگر از شرایط سخت و بازی‌های دشوار باقی‌مانده نمی‌گوید چراکه می‌داند فقط اتفاقات عجیب و غریب تیم او را از قهرمانی دور خواهد کرد. در آستانه بازی امشب برابر میدلزبورو هم بسیاری از سؤال‌هایی که خبرنگاران از او پرسیده‌اند پیرامون قهرمانی بود. کونته در بخشی از صحبت‌هایش به قهرمانی مربیان ایتالیایی اشاره کرده و گفته است:
– مطمئناً من به یاد دارم مربیان ایتالیایی در انگلیس قهرمان شده‌اند. بسیار عالی‌ است که مدرسه ما و تعالیم ما ثمربخش بوده و احساس غرور می‌کنم. فصل قبل از کلودیو رانیری پیش از قهرمانی حمایت کردم و در ایتالیا هم قهرمانی تیم او، لسترسیتی، را جشن گرفتند.

 

Share this post

Comments (3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *