بسکتبال

بسکتبال

بسکتبال

تحقیق بسکتبال,قوانین بسکتبال,زمین بسکتبال,بسکتبال چیست,آموزش بسکتبال,تاریخچه بسکتبال,بسکتبال ایران,بسکتبال گرگان

بسکتبال ( Basketball) یک ورزش گروهی است که در آن دو تیم پنج نفره بازی می‌کنند. هدف هر تیم از انجام بازی، کسب امتیاز از طریق انداختن توپ در داخل حلقه(سبد) است، هر توپی که با رعایت مقررات و قواعد بازی، از حلقه سبد حریف عبور کند و داخل آن برود گل نامیده می‌شود. مهارت‌هایی فردی مانند شوت کردن، دریبل زدن و ریباند توپ به همراه کارهای تیمی مثل حمله و دفاع، شروط لازم برای موفقیت شرکت‌کنندگان در این ورزش می‌باشد. بسکتبال به طور گسترده یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ورزش‌های جهان محسوب می‌شود. این ورزش مانند سایر رشته های ورزشی تاریخچه خاص خود را دارد و از زمان پیدایش آن تاکنون ، تغییرات قابل ملاحظه ای در قوانین ، مقررات ، شکل بازی و دیگر ابعاد آن بوجود آمده است. این رشته تقریباً برای تمام گروه های سنی مناسب است.بازی والیبال فضای زیادی احتیاج نداردو وسایل آن ، که شامل توپ و تور می باشد گران نیستند.

* زادگاه این ورزش، آمریکا است. این بازی در اوایل پاییز سال ۱۸۹۱ میلادی توسط شخصی به نام جیمز نای اسمیت پایه ریزی و ابداع شد . اما از قرن ها پیش در میان ساکنان نقاط مختلف قاره آمریکا، به ویژه آمریکای مرکزی و جنوبی انواعی ازبازی و مسابقه رایج بوده که کم و بیش به بسکتبال شباهت داشته است. بعد از جنگ جهانی اول بسکتبال ورزش رقابت‌آمیز و بزرگی شد. و به مرورزمان، مربیان، وضعیت ثابتی پیدا کردند و فعالیتشان مؤثر واقع شد و این ورزش شناخته گردید و به اروپا نیز کشیده شد، در نخستین سال مسابقات جهانی بین تیم‌های فرانسه، ایتالیا، انگلستان و آمریکا در پاریس برگزار گردید و در سالهای بعد فدراسیون آماتوری بسکتبال در ژنو با نمایندگی چند کشور تشکیل شد و در مسابقات المپیک برلین، آمریکا قهرمان المپیک گردید.

امروز با این که ورزش بسکتبال یکی از سریعترین و پرطرفدارترین ورزش‌های جهان است و بعضی از اصول آن نیز تغییر یافته ولی هنوز اصول اساسی که در سبدهای هلو انجام می‌گرفت به قوه خود باقی است.

اخبار ورزشی

ورزش ها